top of page

Üsküdar’da doğdu, Sultanahmet’te büyüdü.

Etrafında oynadığı Ayasofya’nın, Topkapı Sarayı’nın ve Dikilitaş’ın gölgesinde dünyayı merak etti; tarihi sevdi.Yaşıtları pul koleksiyonu yaparken, o gazete küpürlerini topladı.

Dünyaya olan merakı çocukluk hayali olan gazeteciliği, tarihe olan özel ilgisiyse tarih kitapları yazarlığını doğurdu.

Yerkürenin etrafında dolaştı durdu; rengarenk kültürler gördü, onların tarihlerine dokundu; dünyanın ve tarihin sadece Türkiye’den ve Osmanlı’dan ibaret olmadığı bilinciyle hareket etti.

“Gördüklerimi, hissettiklerimi ve öğrendiklerimi; dünyamızın ortak tarihini nasıl anlatırım?” diye sorarken, ''Tarihi Değiştirenler Serisi'' ortaya çıktı. Onu tarihin belirli dönemlerini mercek altına alan "Kısa Tarih" serisi izledi.

 

İki koltuğunda iki karpuzla yıllardır yerküreyi dolaşıyor; Amerika’dan Çin’e, Rusya’dan İngiltere’ye; siyasetçiler, bilim adamları ve tarihçilerle görüşüyor, arşivlerde soluklanıyor; gazetecilik yapıp, tarih kitapları ve roman yazıyor.


Gazeteci kimliği ve gözüyle tarihin heyecan verici sokaklarında geçmişin izini süren Ali Çimen, sizi de bu tarihi yolculuğa ortak olmaya çağırıyor.

 

Gelin, tarihi birlikte yazalım!


 

Ali Çimen

1971 yılının Şubat ayında İstanbul Üsküdar′da doğan Ali Çimen, ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü′nde sürdürdü. 1991 yılında İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Eğitimi Bölümü’ndeki eğitimiyle eş zamanlı olarak gazetecilik kariyerine başladı. Uzun yıllar farklı yayın organlarında çevirmen, muhabir, redaktör, editör ve uluslararası muhabir olarak çalıştı. Almanya, Hollanda ve İngiltere'de gazetecilik yapan yazar, son olarak 2009 yılında merkezi Fransa'nın Lyon şehrinde bulunan uluslararası haber kanalı EURONEWS'e geçti. 2014 Mayıs’ında EURONEWS'den ayrılarak gazeteciliğe ara veren Çimen, Anadolu Üniversitesi İngilizce Uluslararası İlişkiler Bölümü’ndeki eğitimini 2021 Haziran'ında tamamladı. İngilizce, Almanca, Hollandaca ve Fransızca bilen Ali Çimen, tarih kitaplarının yanı sıra roman yazıyor ve İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü'ndeki eğitimini sürdürüyor.

bottom of page