top of page
Search
  • Ali Çimen

Başbakan olmak istiyorum, oylarınıza talibim!...


Başbakan olmak istiyorum... Hükümet programım gayet basit. Siz beni başbakan yapın, bu dediklerimi yapmazsam namerdim. Aha da buraya yazıyorum:

* 60 ihtilali de dahil olmak üzere, bu güne kadar yapılan tüm darbelerde rol alan askerleri ve onları kışkırtarak hep birlikte anayasalarımızı paspas yapan tüm sivilleri, yaşlarına bakmadan yargı karşısına çıkartacağım. Yok artık öyle Marmaris'lerde Salvador Dali'cilik oynamalar.

* Askeri harcamaları ilk etapta yüzde 50 azaltacağım. Ne oluyor yahu habire silah alıyoruz? Kimle savaşacağız? Asırlardır aramızda en ufak bir sürtüşme dahi olmayan İran ile mi? Yoksa zaten ayakta duracak mecali kalmamış ve ağzımızın içine bakan Suriye ve Irak'la mı? Yoksa yoksa halkıyla aramızda en ufak bir husumetin bile olmadığı Yunanistan'la mı? (Adamların imparatorlugunu yıkmış, başkentlerini ele geçirmişiz.Yüzyıllarca yönetmişiz. Güçten düştüğümüz bir anda yeniden üzerimize yüklenmiş ama İngilizler ve Fransızlar tarafından yüzüstü bırakılınca, hevesleri kursaklarında kalmış, karşılıklı olarak eski defterleri kapamışız. Bakmayın arada sırada iki ülke arasındaki şişirme gerginliklere. Her iki tarafın asker ve bürokratlarının masabaşı mastürbasyonundan başka bir şey değil onlar.) Daha da yoksa Rusya'yla mı? Hani şu Amerika'nın bile hiç bir zaman doğrudan karşısına çıkmaya maçasının yemediği Rusya? O da olmadı, Avrupa Birliği üyeliğinin yeni yeni tadını çıkarmaya (vatandaşları birlik ülkelerinde ucuz temizlik işçiliği yapıyor olsa da) başlayan Bulgaristan'la mı? Ne yapacağız bu kadar silahı?

* Askerlik süresini ilk etapta 6 aya indirip, profesyonel orduya geçeceğim. Akabinde de askerlik tamamen gönüllülük hesabına dayalı, iyi maaşı ve itibarı olan bir meslek olacak. (Vatan parayla savunulmaz ulan! diyenler merak etmesin, bir savaş anında, özel bir kararname ile hepsini ön cephelerde savaştıracağıma söz veriyorum.) Bugüne kadar çatışmalarda şehit olanların ailelerine ömür boyu maaş bağlatacak, gazilerin ise tüm ihtiyaçlarını karşılatacağım. Hiç biri, ölene dek, hiç kimseden borç isteme ezikliğini yaşamayacak. 'Alavare dalavere Kürt memed nöbete' kıvamındaki 'mehmetçik gazlamalarının' köküne kibrit suyu dökeceğim.

* Başta YÖK ve MGK olmak üzere, ne kadar mükemmel de olsa (lafıngelişi tabi, yok öyle bir tanesi!) darbe ürünü tüm oluşumları lağvedeceğim. Hiç bir asker, bırakın demeç vermeyi, ordu evlerinde şarkı söylemek için bile olsa eline mikrofon alamayacak.

* Medya kuruluşu sahiplerinin kamu ihalelelerine girmesini ya da başka alanlarda faaliyet göstermelerini yasaklayan düzenlemeler çıkartacağım. Birileri gibi, hem kasayı açık bırakıp, sonra da hırsıza veryansın ederek, ucuz polemikler yapmayacağım. Gazeteci gazetecilik yapacak, enerjiye meraklı olan rafineri kuracak, herkes işine bakacak. Bu arada, basında, ima yoluyla bile olsa asker güzellemesi yaparak darbe zemini arayanlar, Guantanoma'ya sürülecek.

* Sıfır kilometre, okuyanın 'Vay abi adamlar aşmış!' diyeceği bir anayasanın hazırlanması için herşey yapılacak. İçersinde 'değişmez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez' hiç bir madde olmayacak. Ne demek lan teklif edilemez? İstediğimi teklif ederim ben, size mi soracağım? İsteyen teklif eder, kabul görürse olur, olmazsa olmaz. O kadar. Ne demişler; teklif var ısrar yok.

* Eline sopa alıp kafama vurmadığı sürece, kim neyi istiyorsa söyleyip, savunacak. Siyasi ve tarihi konularda, hiç bir tabu olmayacak. Her mevzu 'tarihçilere bırakılmadan' rahatça konuşulacak. Hapishanede tek bir fikir suçlusu olmayacak.

* Milletvekili dokunulmazlığı, ifade hürriyeti hariç sınırlanacak. Adi suç işleyenlerin dokunulmazlığı otomatik olarak düşecek ve tıpış tıpış mahkemeye çıkılacak.

* Başta Ermenistan olmak üzere tüm sınır komşularımızla aramızdaki sınırlar kaldırılacak; komşulukta sınır tanımayacağız! Eski Osmanlı sınırları içinde doğmuş ve doğacak olan herkese sembolik (yerleşme ve çalışma izni olmaksızın-ucu açık, ileride olabilir) TC vatandaşlığı verilecek.

* Tarihi şahsiyetlerin özgürce tartışılmasının önündeki tüm engeller kaldırılacak. Hiç kimse şucu bucu olmaya zorlanmayacak. Bu akıllardan bile geçirilemeyecek. Milletvekilleri mecliste Atatürk ilke ve inkilapları üzerine değil; neye inanıyorlarsa onun üzerine yemin edecekler. Kuran, İncil ya da isteyen totem; beni ilgilendirmez.

* Başta başörtüsü sorunu olmak üzere, memleketin başına bela olmuş ne kadar yasak varsa, 15 dakika içinde kaldırılacak (16 olursa istifa etmeyen dümbüktür). 'Aman efendim onlar başörtüsü ile girerse, bikini ile girmek isteyeni nasıl engelleyeceğiz?' ağzı yapanlara, 'Lan dünyanın neresindeki bikini ile okula giden kız gördün, söyle de oraya kaydımızı yaptıralım' denilerek, eşek sudan gelinceye kadar gülünecek.

* 'İçinden geçmekte olduğumuz şu zor günlerde her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyuyoruz' başta olmak üzere, 'Türkiye Batı ile Doğu arasında bir köprüdür' ya da 'Türkiye bir Hollanda, Norveç değil, kendine özgü şartları var' gibisinden tüm yavşak klişelerin kullanılması yasaklanacak. 'Niye Türkiye bir Hollanda ya da Norveç değil, olamıyor, ulan, engel nedir?' sorusu gür sesle sorulacak...

* Türkiye'nin bereketli, zengin, herkesin yaşamak için can attığı; içinde yaşayanların topraklarından daha değerli olduğu bir ülke olması için eşekler gibi çalışılacak.

Yeter, yoruldum. Siz oylarınızı hazırlayın, ben bir çay suyu koyayım. Hadi öptüm sizi canlarım, iyi bayramlar...

#yenianayasa #kemalizm

75 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page